Prosinec 2012


Rekapitulace Sv. Mořice!

13. prosince 2012 v 20:07 | Lucik
Tak abych podala zprávu ze Sv. Mořice, kde se jela v pátek kombinace, tak Lindsey nedokončila slalom, sobotu suveréně zvítězila v superobřím slalomu (Super-G), zde vnikli spekulace, že Lindsey použila anglické slovo Fu*k s úmyslem vysmát se Mazeové. V neděli vyhrála ve slalomu Mazeová a Vonnová dojela první kolo na skvělém pátem místě a bohužel druhé kolo dokončila, ale po chybě, takže dojela poslední. Vše by si měli dvě silné konkurentky na Velký Křišťálový globus vyřikat, ale jak všichni víme, rivalita je rivalita :) Tak hurá na další závody!

Feeling better, Lindsey Vonn wins three races, closes in on record

5. prosince 2012 v 9:28 | Lucik

LAKE LOUISE, alberta - I was really down after Aspen the weekend before last. It had been a pretty tough couple of weeks, being in a hospital and struggling to have the energy I need to be able to compete.
Going into the three races this past weekend in Lake Louise - two downhills and a super-G - I wasn't in the best shape physically or mentally, but I knew if there was a place I could turn it around, it would be here.
I felt really good in the first training run, and I had fun skiing. I had a big smile on my face. I was happy to be skiing speed races again. I just tried to stay really positive, and I was able to get three wins.


Run from Lake Louis with Lindsey Vonn

3. prosince 2012 v 18:40 | Lucik |  Lindsey Vonn - Videos
Lindsey won all three races (two times downhill and one Super-g) in Lake Louis in Canada. She is the best. It was her 55th won race and she is on second place in all history of women´s skiers. There are movies from Lake Louis from race :)